Słowo przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia

Kochani. Zakończyliśmy świętowanie Zmartwychwstania Jezusa. Jakże inaczej niż zwykle, wśród kilku najbliższych osób, przy pustych kościołach. Z pozostałą rodziną byliśmy w łączności tylko przez dostępne media. My kapłani modliliśmy się w Waszych intencjach, a słyszalnym łącznikiem był dźwięk dzwonów kościelnych, które są jak serce wspólnoty parafialnej. Dobrze, że dzięki transmisjom telewizyjnym rodziny mogły uczestniczyć we Mszach świętych i nabożeństwach, a mieszkanie stawało się kościołem. Wiele filmów i reportaży pogłębiło wiedzę religijną tych, którzy chcieli z tego skorzystać. Te wydarzenia przybliżyły nam starotestamentalną historię zbawienia, przygotowania na przyjście Mesjasza – Jezusa, Jego nauczanie, Mękę i Ukrzyżowanie oraz życie pierwszych chrześcijan. Mogliśmy również dowiedzieć się o dwudziestowiecznej historii Kościoła, ubogaconej działalnością i nauczaniem świętych, których znamy może tylko z imion.
Przed nami Uroczystość Bożego Miłosierdzia, do której będziemy się przygotowywać przez czterdziestogodzinne nabożeństwo. Rozpocznie się ono we czwartek po Mszy świętej o godzinie 7:00, a zakończy się w sobotę o godzinie 11:00. Przez cały ten czas będzie wystawiony Najświętszy Sakrament, który będziemy mogli adorować przed szklanymi drzwiami kościoła w zakresie obowiązujących zasad bezpieczeństwa obecnego czasu. Jezus Eucharystyczny pragnie być jeszcze bliżej nas i tego wszystkiego co przychodzi nam przeżywać.
Uroczystość Bożego Miłosierdzia odbędzie się bez uroczystej sumy i procesji. Niech będzie to dzień podziękowania i wypraszania Miłosierdzia. W tym czasie będziemy uczestniczyć w Nabożeństwach za pośrednictwem mediów. W kościele będziemy modlili się o jak najszybsze i szczęśliwe zakończenie obecnej sytuacji oraz o powrót do zdrowia dla chorych, a także o Boże błogosławieństwo i siły dla służby zdrowia i wszystkich, którzy pomagają, dla rządzących na których spoczywa ogromny ciężar kierowania i zaradzania potrzebom obecnej chwili.
Dziękujemy za życzliwość i uśmiech wszędzie, gdzie się spotykamy: na ulicy, w sklepie, w kościele. Łączy nas ponad trzydziestoletnia siła wspólnoty parafialnej. Niech będzie to czas umocnienia, pokory, miłości, zaufania i wiary w Boga.
Wasi Księża.